Aktiviteter Kurser

Kunsten at leve med kronisk sygdom

Kom med til en inspirerende foredragsoplevelse på Kunstforeningen Gl. Strand i København d. 18. marts, og bliv klædt på til at håndtere de psykologiske udfordringer, der kan følge med en kronisk sygdom.


Tilmeld dig her

Lever du hver dag med angsten for at få en alvorlig allergisk reaktion? Trækker du dig fra sociale arrangementer på grund af dit eksem? Eller har du svært ved at tale med dit netværk om de hensyn, der skal tages, fordi du har astma?

Det kan give mange psykiske udfordringer at leve med en kronisk sygdom. Sammen med psykolog Lisbeth Stampe Frølich byder Astma-Allergi Danmark derfor på en anderledes og inspirerende foredragsoplevelse: Kunsten at leve med kronisk sygdom. Her sætter vi fokus på de psykologiske udfordringer, der kan fylde i hverdagen, når du eller en nær pårørende lever med astma, allergi, høfeber eller eksem.  

Vi skal tale om:

  • Bekymringer og angst/ængstelse
  • Ændret identitet og roller
  • Relationer og ensomhed
  • Følelsen af skyld, skam og dårlig samvittighed
  • Kommunikation omkring sygdom
  • Generel livskvalitet med kronisk sygdom

Til arrangementet får du mulighed for at stille spørgsmål til foredragsholderen undervejs, samt til rådgiverne i pausen.

Kursusrækken 'Kunsten at leve med' er muliggjort med donation fra Sygeforsikringen ”danmark”.

Godt at vide

Arrangementet er gratis, og med tilmeldingen får du fri adgang til museet i hele åbningstiden den pågældende dag. 

Du kan max tilmelde to personer.

Undervejs i arrangementet vil der blive serveret en sandwich samt tilhørende drikkevarer.

Du får også Astma-Allergi Danmarks kunstplakat tegnet af kunstneren Line Høj Høstrup med hjem.

Vi gør opmærksom på vores udeblivelsesgebyr.

Tilmeld dig her:

København 18/3 (kl. 17.30-20.00)

Mød psykolog Lisbeth Stampe Frølich

Lisbeth er cand.psych. fra Københavns Universitet i 2000, autoriseret af Socialministeriet i 2003 og godkendt som specialist i psykoterapi i Dansk Psykologforening i 2009. Siden 2001 har hun specialiseret sig i kognitiv terapi og medfølelsesfokuseret terapi og arbejder med behandling af en lang række almene psykologiske problemstillinger samt de psykiske udfordringer, der kan følge med kronisk sygdom, stress- og smertetilstande.

Gennem de sidste 20 år hun også arbejdet med mindfulness, både i terapi og på kurser. 

Jesper Elberling

Få en kunstplakat tegnet af Line Høj Høstrup

Balance kan være svært at finde i en hverdag med overfølsomhedssygdomme. Særligt hvis du har mere end en. Med den rette hjælp og behandling, kan du dog lære at mestre din sygdom – dét er årets plakat et billede på.

Motivet er skabt ud fra nøgleordene ’balance’, ’kunst’ og ’selvhjælp’ og kunstneren bag er Line Høj Høstrup, en farveglad tegnetosse med en brændende passion for storytelling.

Hun er uddannet som grafisk fortæller fra The Animation Workshop, har vundet adskillige priser for sine tegneserier og arbejder med alt fra plakatdesign til animation i sin århusianske virksomhed Papertwin Illustration.

 

Skal du med?

København tirsdag d. 18. marts

RådgivningenMød Astma-Allergi Danmarks Rådgivning

Til ’Kunsten at leve med kronisk sygdom’ kan du møde Astma-Allergi Danmarks rådgivere. I Rådgivningen sidder erfarne fagfolk med fingeren på pulsen klar til at vejlede og give dig et skub i den rigtige retning.

Rådgivningen er altid klar med gode råd til din hverdag, om det gælder fødevareallergi dit indeklima, valg af allergivenlige produkter eller forebyggelse af symptomer på job, i skolen eller i fritiden.

Har du brug for sparring eller for at blive klædt på til snakken med din læge, familie, venner eller kolleger, kan vi også hjælpe dig på 43 43 42 99.

ARoSKøbenhavn 18/3 – Kunstforeningen GL STRAND

Kurset afholdes tirsdag den 18. marts kl. 17.30-20.00 på Gl. Strand (Gl. Strand 48, 1202 København)

GL STRAND er en kunsthal for moderne kunst og samtidskunst der favner både den unge danske kunstscene samt internationale strømninger. 

Vi glæder os til at se dig.

Tilmeld dig her

Foto: Tobias Valentin

Bliv en del af fællesskabet

Meld dig ind i Astma-Allergi Danmark